Petice za zachování antibiotik ve veterinárním sektoru
Vážená kolegyně, vážený kolego
obracím se na Vás jako prezidentka Komory veterinárních lékařů s prosbou o zvážení podpisu této petice.
V polovině července t.r. schválil výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) návrh nařízení předloženého Komisí na téma „Kritéria pro klasifikaci antimikrobiálních látek vyhrazených pro léčbu některých infekcí u lidí“. Je pro nás překvapením, že ENVI zamítl návrh Komise vycházející z vědeckých poznatků, který byl koordinován s Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a EFSA, ECDC, OIE a WHO a který naplňoval jednotný přístup ke zdraví lidí a zvířat – “One health, jedno zdraví”.
Pokud usnesení přijaté v ENVI získá většinu v Evropském parlamentu, bude nemožné odvrátit úplný zákaz používání léčiv z řad fluorochinolonů, cefalosporinů 3. a 4. generace, polymyxinů a makrolidů ve veterinární medicíně. Tento zákaz by ovlivnil negativně zdraví hospodářských zvířat i zdraví zvířat v zájmových chovech, dopad na možnosti léčby a welfare zvířat by byl dramatický.
Ani v případě závažných infekcí by nebylo možné u jednotlivých zvířat dosáhnout výjimky, protože nařízení EU 2019/6 stanoví vyčlenění výše uvedených účinných látek striktně pro humánní medicínu, a toho by mělo být dosaženo pozastavením nebo odebráním schválení – tzv. licence pro použití těchto léčiv ve veterinární medicíně.
Mohu potvrdit, že členové Komory veterinárních lékařů podporují zodpovědný přístup k otázce vzniku rezistencí k antibiotikům. Vnímáme pozitivní trend snižování výskytu nežádoucích kmenů patogenních mikroorganismů rezistentních k antimikrobiálním léčivům. Česká republika se díky svému uvážlivému používání antibiotik ve veterinární medicíně řadí k zemím s nejnižším spotřebou antibiotik v chovech hospodářských zvířat i ve veterinární praxi společenských zvířat.
Věřím, že zvážíte podpis této petice